Ana Sayfa GÜNDEM, KONYA HABER, Manşet, Manşet Altı, POLİTİKA, Sür Manşet 25 Ocak 2021 340 Görüntüleme

Başkan Saydam;Paralar Konya’ya değil Çin’e akacak !

Saadet Partisi Konya İl Başkanı Hüseyin Saydam; “Metronun, inşaatını kimin yapacağı, kimlerin çalışacağı ve vagonların nereden geleceğini hepimiz biliyoruz. Tamam, yatırım Konya’ya yapılacak ancak; buradaki sanayicimize, müteahhidimize, işsizimize, tedarikçimize bir faydası olmayacaksa, bunu sadece yapmış olursunuz. Ama yanlış yapmış olursunuz. Konya’ya metro yatırımı yapacağız, ancak para Çin’e akacak demeniz daha doğru olur.”

Saadet Partisi Konya İl Başkanı Hüseyin Saydam, partisinin il binasında basın toplantısı düzenledi. Konya’nın, Cumhurbaşkanlığı 2021 Yatırım Planıyla ilgili açıklamalarda bulunan Saydam; “Hepimizin de malumu kısa bir süre önce cumhurbaşkanlığı tarafından 2021 Yılı Yatırım Programı açıklandı. Açıklanan yatırım programında Konya’mız için neler var diye hepiniz gibi, bizler de merak ettik ve araştırdık. Konya’mızda çıkan haberlere bakılırsa, her zaman olduğu gibi bir zafer edası, çok olağanüstü bir şeyler oluyormuş havası estiriliyor. Biz şehrimiz adına bu algının oluşturulmasına razı değiliz. Doğru da değil zaten.

İncelememiz sonucunda maalesef biz hayal kırıklığı ile karşılaştık. Belki bu tür açıklamalarımızla her şeye itiraz eden, hiçbir şeyden memnun olmayan gibi algılanıyor olabiliriz. Ancak bugüne kadar söylediklerimizde nasıl haklı çıkmışsak bu konuda da haklı çıkacağımıza eminim.” dedi.

ELEŞTİRİLERİMİZDE ER YA DA GEÇ HAKLI ÇIKIYORUZ!

Saadet Partisi’nin yöneltmiş olduğu eleştirilerde er ya da geç haklı çıktığını belirten Saydam; “Nedendir bilmem Erbakan Hocamız gibi bir liderin yolundan gittiğimizden midir, yoksa başka bir sebebi mi vardır bilinmez ancak bazı olacakları çok önceden görüp, görüşlerimizi bildiriyoruz. İlk anda beğenmediğimiz için tepki oluyor, ancak 2 sene veya 3 sene sonra her şey ortaya çıkıyor, o zaman herkes bizim dediğimizi tasdik ediyor, ama iş işten geçmiş oluyor. Buradan herkese seslenmek istiyorum. Yahu bir kez de ne dediğimizi anlayın, anlamaya çalışın. Bugüne kadar, bizim tarihimizde milletimizin aleyhine söylenmiş bir söz var mıdır? Milletimizin, ülkemizin, İslam coğrafyasının, Milli ve manevî değerlerimizin aleyhine atılmış bir adım bulabilir misiniz? Hayır.

Ama nedense her seferinde sözlerimiz, söylediklerimiz çarpıtılıyor, olumsuz bir algı oluşturuluyor. Neticede olan ülkemize, şehrimize, milletimize oluyor. Sonunda hepimiz üzülüyoruz. Biz anlaşılamadığımız için üzülüyoruz, sizler de şu anda yaşadığımız bugünkü durumlara maruz kaldığınız için hep birlikte üzülüyoruz. Neyse artık nasıl anlaşılırsa. Biz kendi doğru bildiklerimizi söyleyeceğiz. Gerisi kamuoyunun takdirine kalmış.” şeklinde konuştu.

KONYA’NIN HAKKINI SAVUNMAK BİZİM EN TABİİ HAKKIMIZ!

Saydam, konuşmasının devamında; “Konya önemli bir yer. Kim ne amaçla söyler onu bilmem de ama bizim için, Milli Görüş Hareketi için önemli. Diğer taraftan ben bu şehirde yaşıyorum. Şu anda da Saadet Partisi’nin Konya il başkanıyım. Bu manada şehrimin ve bir parti il başkanı olarak bu şehirde yaşayanların hakkını korumak ve savunmak en tabii hakkımdır.

Yatırım programına dönersek; milletvekilleri, bakanlar ve cumhurbaşkanı tarafından her zaman dile getirilen ’Konya’nın gönlümüzdeki yeri bir başka’ sözünün karşılığını biz maalesef yatırım programında göremedik. İncelememiz üzerine yatırım programı belli üst ve alt başlıklar halinde tasnif edilmiştir. Buralara baktığımızda ana başlıklardan; maden, imalat, konut ve diğer kamu hizmetleri ana başlıklarında Konya’mıza 2021 yılında hiçbir yatırım yapılmayacağını, ödenek ayrılmadığını görüyoruz.

Yine ana başlıklara baktığımızda, toplam yatırım başlıklarında Konya’mıza yapılacak yatırımların yüzde olarak şu şekilde yer aldığını görüyoruz; tarımda % 2.4, enerjide: % 0.09, turizmde: % 1.2, eğitimde: %0.6, sağlıkta: % 0.5, diğer Kamu Hizmetleri başlığı altında iktisadi alanda: % 0.007 ve yine diğer kamu hizmetleri sosyal alanda ise % 1.5 olarak bir yatırım yapılacağı açıklanmıştır.

Gerek nüfusu, gerek yüzölçümü, gerekse ödediği vergi ve gayri safi yurt içi hasılaya katkısı açısından 81 il içerisinde ilk 10 arasında olan Konya’mızın, ülkemize verdiği bunca katkı, üretim ve katma değer dikkate alındığında, yatırım bütçesinden aldığı ve yukarıda açıkladığım payların çok ama çok küçük ve komik kaldığı açıkça görülmektedir. Metro projesi haricinde hiçbir projeye kayda değer rakamlar açıklanmamıştır. Bir ilin ihtiyacının sadece metro ve ulaşım ile sınırlı saymanın ne kadar anlamsız olduğunu anlatmak sanırım gereksizdir.” dedi.

YATIRIM İÇİN KONYA’YA AYRILAN PAY BİNDE 4!

Konya’nın ihtiyaçlarının görmezden gelindiğini belirten Saydam; “Her ilin olduğu gibi Konya’mızın da; eğitimden sağlığa, ulaşımdan altyapıya, enerjiden teknolojiye, çevreden tarım ve hayvancılığa, sanayiden turizme birçok alanda yatırıma, ödeneğe ihtiyacı vardır. Sadece metro yapılacak diye tüm bu ihtiyaçların görmezden gelinmesi, bu alanlarda yatırım planlanmaması, ödenek ayrılmaması ise izah edilemez ve anlaşılamaz bir tutumdur.

Diğer taraftan tarım ve sanayi şehri olan Konya’mıza bu alanlarda ayrılan paylar da çok azdır. 2021 yılı toplam yatırım bütçesinden, yani 138 milyar liradan Konya’ya düşen toplam miktar 3.5 milyar liradır. Yani toplam yatırımın sadece yüzde 2.5’u kadar yatırım layık görülmüştür. Bu yatırım programından metro projesini çıkardığımız zaman (metroya ayrılan 2.9 milyar TL), diğer yatırım alanlarda ayrılan pay işin vahametini ortaya çıkarıyor. Bu kısmına baktığımızda yani Metro Projesi’ni çıkarttığımızda ayrılan para sadece 618 milyon liradır. Yani toplam yatırım içinde Konya’ya ayrılan pay sadece ve sadece binde 4’tür.

Metro Projesi için ayrılan para ise daha önceki açıklanan ve yapılan ihalesine göre; para Konya’ya filan akmayacaktır. Burada paranın nereye akacağı bellidir. İhalenin kime verildiği, İnşaatını kimin yapacağı, kimlerin çalışacağı, vagonların nereden geleceğini hepimiz biliyoruz. Tamam, yatırım Konya’ya yapılacak ancak; buradaki sanayicimize, müteahhidimize, işsizimize, tedarikçimize bir faydası olmayacaksa, bunu sadece yapmış olursunuz. Ama yanlış yapmış olursunuz. Konya’ya metro yatırımı yapacağız, ancak para Çin’e akacak demeniz daha doğru olur.” şeklinde konuştu.

KONYA BU YATIRIM MİKTARINA LAYIK DEĞİL!

Konya’nın, yatırım miktarına layık olmadığını belirten Saydam; “Rakamlar ortadadır. Bu rakamları biz, sizin yaptığınız tabloya göre açıklıyoruz. Kim ne derse desin biz böyle bir tabloya razı değiliz. Bu şehir 5 tane organize sanayi ve bir o kadar da özel organize sanayisi olan bir şehir. Üretimleri ve yaptıkları açısından küçük Çin diye de anılır. Bu sebeple bu yatırımın en azından bir kısmı bu şehirden temin edilebilirdi. O zaman Konya’ya daha faydalı bir yatırım olurdu.

Şehrimiz Konya, yatırım için ayrılan bu miktarlara layık değildir. Şehrimizin bir sivil havaalanı bile yoktur. Uçaklarımız hâlâ askeri havaalanına iner kalkar. Ama maalesef bunlar hiç konuşulmuyor bile. Yolcusu olmayan, sanayisi olmayan, şehrimizin bir ilçesi kadar nüfusu olmayan illerin bile sivil havaalanları var. Eğer israf olur gözüyle bakıyorlarsa, hakikaten tebrik etmek gerekir, En azından israf diye bir kelimeyi literatüre aldıkları için. Ama zannetmiyorum.” dedi.

KONYA’YA AYRILAN YATIRIM SARAY İNŞAATINA AYRILAN PAYDAN DAHA AZ!

Diğer şehirlere yapılan yatırımlarla Konya’ya gerçekleştirilecek olan yatırımları karşılaştıran Saydam; “Şehrimizin gelişmesini, büyümesini istemeyen birtakım lobiler olduğu kanaatindeyim. Miting meydanında söylenen övgü dolu sözlerin bizi tatmin ettiği, o kadarla imtina etmemiz gerektiği gibi bir anlayışla idare edilmekteyiz. Kaç yıldır konuşuluyor. Bir çevre yolu bitirilemiyor. Mevcut çevre yollarının hepsi şehir içinde kaldı. Tehlike arz ediyor. Ancak nedense daha bitmesi için, eğer zamanında bitirilirse 3 yıl daha beklememiz gerekecek. Eğer bir karşılaştırma yapmak gerekirse; Konya’ya yapılacak karayolu yatırımı için 93 milyon lira ayrılmışken; örneğin Mersin’e yapılacak karayolu için 1 milyar 167 milyon lira yani Konya’ya yapılacak yatırımın yaklaşık 12.5 katı, Erzurum ve Trabzon’a yapılacak karayolu için 712 milyon lira yani Konya’ya yapılacak yatırımın yaklaşık 7.5 katı. Veya bir başka örnek, Bartın-Zonguldak’a yapılacak karayolu yatırımı için 570 milyon lira yani Konya’ya yapılacak yatırımın 6 katı para ayrılmıştır.

Diğer taraftan şehrimiz tarım şehri. Tarımsal suya ihtiyacımız var. Kuraklık var. Su problemimiz var. Ama su için ayrılan yatırım miktarı da ortada. Maalesef bu konuda da şehrimiz için önemsiz bir miktar ayrılmıştır. Yine bir kıyaslama yaparsak; DSİ Genel Müdürlüğü’nün 2021 yılı toplam yatırımı 8.3 milyar lira, Konya’ya yapılacak DSİ yatırımı miktarı ise 280 milyon liradır. Yani 2021 yılında toplam DSİ yatırımının %3.3’ü kadar Konya’ya sulama yatırımı yapılacaktır. Konya’ya yapılacak tarımsal sulama yatırımı için 280,6 milyon lira ayrılmışken, örneğin Diyarbakır’a 810 milyon lira tarımsal sulama yatırımı için Konya’ya yapılacak yatırımın yaklaşık 3 katı (2.8 katı) para ayrılmıştır.

Bir de metro yatırımını çıkartırsak diğer ayrılan paranın komikliğini şuradan da anlayabilirsiniz; 2021 yılı bütçesinde; Marmaris’teki saray için 640 milyon ve Ahlat’taki saray için yaklaşık 100 milyon lira toplam 740 milyon lira para ayrılmış. Konya’ya ayrılan yatırım bütçesi ise 618 milyon liradır. Yani saray yapımı için ayrılan para bile Konya’ya ayrılan paradan 120 milyon lira fazladır. Konya olarak ne kadar değerli olduğumuzu buradan da değerlendirebilirsiniz. Takdir kamuoyunun.” şeklinde konuştu.

BU KOMİK TABLONUN İZAHINI NASIL YAPACAKSINIZ?

AK Partili yöneticileri, Konya için ayrılan yatırım tablosunun izahını yapmaya davet eden Saydam; “Konya’mızın metro yatırımı haricindeki diğer birçok yatırım alanında hiç yatırım almaması, yatırım aldığı alanlarda da çok cüzi rakamların tahsis edilmiş olması bize hükümetin ve AK Partili yöneticilerin ’Metro yapıyoruz ya neyinize yetmiyor, daha ne istiyorsunuz?’ dediklerini düşündürüyor. Başta Konyalı bakanlarımız, Konya milletvekilleri, belediye başkanları ve AK Parti Konya yöneticilerinin bu komik tablonun yapabilirse izahını yapmaya ve bu vahim tablonun Konya’ya hesabını vermeye davet ediyorum.” dedi.

2021 YILINDA KONYA’YA YAPILACAK YATIRIMLAR

SEKTÖR 2021 YATIRIMI DIŞ KREDİ TOPLAM KONYA’NIN ALDIĞI YATIRIM MİKTARI DIŞ KREDİ TOPLAM TOPLAM YATIRIM İÇİNDE KONYA’NIN PAYI (Yüzde) DIŞ KREDİ TOPLAM

TARIM 472.064.000 11.983.015.000 139.999.000 293.633.774 29,6 2,4

MADENCİLİK 6.819.725.000 14.371.251.000 – – – –

İMALAT – 1.601.873.000 – – – –

ENERJİ 3.156.389.000 16.832.829.000 – 16.500.000 – 0,09

ULAŞTIRMA-

HABARLEŞM

E 5.992.100.000 42.474.438.000 2.347.113.000 2.959.671.997 39,1 6,9

TURİZM – 310.849.000 – 4.000.000 – 1,2

KONUT – 769.684.000 – – – –

EĞİTİM 1.500.000.000 19.827.542.000 – 138.550.000 – 0,6

SAĞLIK 1.416.483.000 10.381.036.000 – 60.390.000 – 0,5

DİĞER KAMU

HİZMETLERİ 37.311.000 19.731.798.000 – – – –

DKH-İKTİSADİ – 12.967.156.000 – 1.000.000 – 0,007

DKH-SOSYAL 37.311.000 6.764.642.000 – 104.104.000 – 1,5

TOPLAM 19.394.072.000 138.284.315.000 2.487.112.000 3.577.849.771 12,8 2,5

2021 YILINDA KONYA’YA YAPILACAK YATIRIMLAR (Metro hariç):

SEKTÖR 2021 YILI TOPLAM YATIRIM MİKTARI KONYA’NIN ALDIĞI YATIRIM MİKTARI TOPLAM YATIRIM İÇİNDE KONYA’NIN PAYI (Yüzde)

TARIM 11.983.015.000 293.633.774 2,4

MADENCİLİK 14.371.251.000 – –

İMALAT 1.601.873.000 – –

ENERJİ 16.832.829.000 16.500.000 0,09

TURİZM 310.849.000 4.000.000 1,2

KONUT 769.684.000 – –

EĞİTİM 19.827.542.000 138.550.000 0,6

SAĞLIK 10.381.036.000 60.390.000 0,5

DİĞER KAMU HİZMETLERİ 19.731.798.000 – –

DKH-İKTİSADİ 12.967.156.000 1.000.000 0,007

DKH-SOSYAL 6.764.642.000 104.104.000 1,5

TOPLAM 138.284.315.000 618.177.774 0,44

2021 YILI BÜTÇESİNDEN:

Marmariste’ki saray için yapılacak yatırım: 640,5 milyon lira

Ahlat’taki saray için yapılacak yatırım: 99 milyon lira

İki saray için toplam: 739,5 milyon lira

Konya’ya ayrılan yatırım bütçesi 618,1 milyon lira

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

xxx izle porno bedava porno Alexis Texas Asa Akira Riley Reid Kendra Lust Peta Jensen Jada Stevens Mia Khalifa
Tema Tasarım | Osgaka.com